Aktualności
Uroczystości Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa 2017
21.12.2017
Już po raz trzeci obchodzony był Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.

 
  Już po raz trzeci obchodzony był Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. Odbywający się corocznie w rocznicę największej tragedii w historii udziału polskich sił zbrojnych w działaniach poza granicami kraju.  21 grudnia 2011 r. w afgańskiej prowincji Ghazni patrol Zespołu Odbudowy Prowincji najechał na minę pułapkę. W wyniku eksplozji zginęło pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Podobnie jak w poprzednich latach na terenie całej Polski wspominano polskich żołnierzy i pracowników wojska, którzy oddali życie pełniąc zadania poza granicami Ojczyzny. Centralne uroczystości w Warszawie rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego celebrowaną w intencji poległych i zmarłych w misjach i operacjach poza granicami państwa oraz ich rodzin.
  W południe przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa obok Centrum Weterana odbyła się dalsza część uroczystości, w  których wziął udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pan Bartłomiej Grabski, kierownictwo kardy MON i SZ RP, rodziny poległych żołnierzy, weterani misji zagranicznych, kombatanci oraz pozostali licznie zgromadzeni goście. Na Skwerze Pamięci odczytany został Apel Poległych po czym nastąpiło odsłonięcie tablic poświęconych ośmiu żołnierzom, którzy zginęli w czasie służby w Afganistanie. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.
  Następnie rodziny poległych oraz zaproszeni goście udali się do siedziby Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach, gdzie z udziałem kierowniczej kadry MON na czele z ministrem Antonim Macierewiczem oraz dowódczą kadrą Sił Zbrojnych RP i przedstawicielami duszpasterstw wojskowych oraz organizacji pozarządowych zrzeszających i działających na rzecz weteranów odbył się koncert świąteczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Szczególnym momentem uroczystości była ceremonia wręczenia rodzinom poległych żołnierzy statuetek. Minister Antoni Macierewicz wręczył statuetki - miniatury pomnika poświęconego Poległym w Misjach i Operacjach Poza Granicami Państwa - ośmiu rodzinom żołnierzy. Ministrowi towarzyszył dyrektor Centrum Weterana płk Leszek Stępień. Na zakończenie uroczystości odbyło się spotkanie wigilijne, podczas którego harcerze przekazali szefowi MON i weteranom Betlejemskiego Światełka Pokoju.
  Dziękujemy wszystkim gościom Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa za przybycie. Szczególne słowa uznania i szacunku kierujemy do rodzin naszych poległych żołnierzy, zwłaszcza w ten świąteczny czas.
Dziękujemy za rodzinną i pełną ciepła atmosferę podczas spotkania świątecznego, dzielenia się opłatkiem oraz za wspólne przebywanie podczas wspaniałego widowiska muzycznego.
Wesołych Świąt i do zobaczenia co najwyżej za rok !!!