Aktualności
21 GRUDNIA 2011 ROKU - NAJTRAGICZNIEJSZY DZIEŃ W HISTORII UDZIAŁU POLSKICH ŻOŁNIERZY W MISJACH ZAGRANICZNYCH
20.12.2017
21 grudnia 2011 roku trzydziestu żołnierzy z Zespołu Odbudowy Prowincji PKW Afganistan, zajmujących się odbudową i wsparciem władz oraz ludności cywilnej w regionie, otrzymało zadanie sprawdzenia przygotowań do otwarcia mauzoleum w miejscowości Razza

 W trakcie drogi powrotnej do bazy doszło do ataku na polski konwój. Pod czwartym pojazdem, czterokołowym opancerzonym wozem typu M-ATV, wybuchła odpalana ręcznie ponad stukilogramowa mina. Wybuch rozerwał pojazd, odrzucił powyginane kawałki blachy na odległość kilkudziesięciu metrów. Załoga liczyła pięciu żołnierzy. Wszyscy zginęli na miejscu. Wezwani natychmiast ratownicy medyczni nic nie mogli zrobić.

W bazie Ghazni Poległych żegnały setki polskich żołnierzy, współpracujący z nimi Amerykanie i afgańskie pododdziały szkolące się razem z Polakami. W trakcie uroczystości mówiono
o „tragicznych bohaterach” i największym dramacie w historii polskich misji poza granicami kraju.
15 sierpnia 2012 r., w dniu Święta Wojska Polskiego, do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”, dokumentującej zdarzenia świadczące o wyjątkowej ofiarności i odwadze żołnierzy, dopisane zostały nazwiska pięciu poległych żołnierzy: Piotra CIESIELSKIEGO, Łukasza KRAWCA, Marcina SZCZUROWSKIEGO, Marka TOMALI i Krystiana BANACHA.
Od 21 grudnia 2015 roku, w rocznicę tragicznej śmierci pięciu polskich żołnierzy, obchodzony jest Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.