Aktualności
PRELEKCJA CENTRUM WETERANA PODCZAS DNI OTWARTYCH 17 WBZ
16.10.2017
13 października przedstawiciele Centrum Weterana odwiedzili 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną w Wędrzynie. Okazją do odwiedzin były dni otwarte jednostki podczas których odwiedzają ją uczniowie szkół średnich i klas mundurowych.

 Jest to okazja, żeby przybliżyć młodzieży historię polskich misji zagranicznych, zwłaszcza, że 17 brygada ma tu wiele do pokazania.
Przybyłych gości przywitał dowódca 17 WBZ pan pułkownik Piotr Malinowski. Następnie przemówił burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. Rada Miejska Międzyrzecza przyjęła uchwałę w sprawie „Karty Weterana” której celem jest wsparcie osób posiadających status weterana i weterana poszkodowanego . Jest to kolejna inicjatywa samorządów którą można dodać do listy udogodnień świadczonych weteranom w całej Polsce. Pan Burmistrz przekazał na ręce dowódcy brygady symboliczną kartę weterana, a ten wręczył ją przedstawicielowi weteranów w brygadzie którzy są bezpośrednimi beneficjentami programu. Przedstawiciel Centrum Weterana p. Mariusz Pogonowski wręczył Burmistrzowi i Przewodniczącej Rady Miasta podziękowanie w imieniu Dyrektora Centrum Weterana za tak szczytną inicjatywę.
Następnie Starszy Specjalista z Centrum Weterana p. Mariusz Sybilski przedstawił historię weteranów w Polsce oraz opowiedział o niektórych z nich. To wystąpienie było okazją do przedstawienia sylwetek weteranów poszkodowanych którzy na co dzień służą w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej: sierż. Marcina Brzechwy, st. kpr. Daniela Migdalskiego oraz sierż. Damiana Marczenia. Wymienieni podoficerowie brali udział w misji w Afganistanie, każdy z nich przeżył atak i otarł się o śmierć. Te traumatyczne zdarzenia wywarły na nich duży wpływ, jednak poradzili sobie z tym, nadal są żołnierzami i przekazują swoim młodszym kolegom doświadczenia zdobyte na misji.
Po przerwie głos zabrał ppłk Grzegorz Kaliciak, Szef Sztabu 17 WBZ uczestnik walk i dowódca obrony Cityhall w Karbali. Powiedział o swoich doświadczeniach misyjnych i zaprezentował film pokazujący realia walk z Sadrystami w Karbali.
Kolejnym punktem programu był wykład o jednostkach kawalerii których tradycje dziedziczy 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.
Po wykładzie przedstawiciele brygady i Centrum Weterana zapalili znicze przy pomniku poświęconym żołnierzom z 17 WBZ którzy stracili życie na misjach: mł. chor. Jarosławowi Maćkowiakowi, sierż. Pawłowi Poświatowi, sierż. Szczepanowi Sitarczukowi i sierż. Rafałowi Nowakowskiemu.
Uczniowie klas mundurowych obecni na spotkaniu wyrazili chęć odwiedzenia Centrum Weterana w niedalekiej przyszłości. Pożegnali się i pojechali na poligon gdzie dowódca 17 WBZ przygotował dla nich strzelnicę i inne aktywności wojskowe.
Dziękujemy 17 WBZ za zaproszenie i liczymy na kolejne spotkanie tym razem w Centrum Weterana w Warszawie