Aktualności
ZDROWIE POPRZEZ SPORT DLA WETERANÓW POSZKODOWANYCH
11.07.2017
W dniach 26.06-02.07.2017 r. w m. Mieroszowie odbył się turnus szkoleniowo-sportowy dla weteranów poszkodowanych

W dniach 26.06-02.07.2017 r. w m. Mieroszów odbył się turnus szkoleniowo-sportowy dla weteranów poszkodowanych. Wydarzenie współorganizowane było przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju przy wsparciu Dowództwa Generalnego RSZ. W turnusie wzięło udział 40 weteranów poszkodowanych  ze znacznym uszczerbkiem na zdrowiu.

 

W ramach turnusu Dyrektor Centrum Weterana przeprowadził  szkolenia z zakresu:

 

    uprawnienia dla weteranów poszkodowanych wynikające z Ustawy o Weteranach;

 

    jak uzyskać status weterana poszkodowanego.

 

Ponadto uczestnicy zostali zapoznani z rolą Centrum Weterana w systemie pomocy weteranom i rodzinom poległych żołnierzy.

 

W gronie prelegentów znaleźli się również:

 

- Pan Łukasz SZELIGA – Prezes Zarządu Polskiego Związku Paraolimpijskiego - oprócz szkolenia teoretycznego nt. „Nauka aktywnego funkcjonowania poprzez sport dla osób niepełnosprawnych” przeprowadził także zajęcia praktyczne z weteranami.

 

- Pan Stanisław  Bartkowski - Szef Oddziału PFRON w Wałbrzychu - przeprowadził szkolenie z zakresu dofinansowania do protezowania, dofinansowania do nauki dla osób niepełnosprawnych oraz przedstawił informację o sposobie uzyskania  orzeczenia o niepełnosprawności i wymaganych w tym celu dokumentach.

 

Dodatkowo w dniach 28-29.06.2017r. weterani poszkodowani mieli możliwość spotkania z opiekunami indywidualnymi  z Jednostek Wojskowych z całej Polski.

 

W ramach integracji  weteranów poszkodowanych z mieszkańcami Gminy Mieroszów, rozegrano mecze piłki siatkowej o puchar Dowódcy Generalnego RSZ i o puchar Burmistrza Mieroszowa. Z miejscową drużyną Mad Devils weterani rozegrali mecz w koszykówce na wózkach. Ponadto dla uczestników turnusu zostały przeprowadzone zajęcia sportowe (nordic walking, bumber ball, przeciąganie liny), w których uczestniczyli również mieszkańcy pobliskich okolic.

 

W dniu 30.06.2017r. w kinie im. Krzysztofa Kieślowskiego  w m. Sokołowsko miała miejsce projekcja filmu „Karbala” dla mieszkańców Sokołowska i Mieroszowa. Po projekcji filmu odbył się „Piknik Weterana” w trakcie którego nasi weterani odpowiadali Gospodarzom na pytania dotyczące specyfiki żołnierskiej służby.